Határtalanul!

Spread the love

HATÁRTALANUL_HAT-KP-1-2022/1-001577

Határtalanul 5.nap 

Az utolsó napon Szabadka belvárosában megtekintették belülről a magyar szecessziós Városházát, amelynek vitrázsairól nemzeti nagyjaink és királyaink tekintenek vissza ránk. Szabadka város központjában körbejárták a zöld és a kék szökőkutakat, Jakab és Komor szobrait, a Szentháromság szobrot, a Kaszinó épületét, a Népszínházat, majd végigsétáltak a Korzón, útba ejtve a kaptáros házat is. Megcsodálták a magyar szecesszió egyik remekművét, a mézeskalács házat, vagyis a Raichle-palotát

 

Határtalanul 4.nap

A diákok  megtekintették Szendrő várát,  azt a várat, amely Konstantinápoly mintájára épült, ahol Hunyadit fogva tartották és ahol Kinizsi Pál hősi halált halt.  Nándorfehérváron   Kalemegdán parkban sétálhattak, ahol először egy franciáknak állított, de magyarokhoz is kötődő szoborral találkoztak. Majd három várkapun átkelve megérkeztek Nándorfehérvár várába, ahol Hunyadi és Kapisztrán lába által is koptatott köveken járva  tárult eléjük a Száva és a Duna összefolyása és azok a helyszínek, amelyek a történelmünk egyik leghíresebb csatájának helyszínéül szolgáltak. A diadal történetének felidézése után főhajtással és koszorúzással tisztelegtek a várban található emlékkőnél. Délután a Hunyadi Mátyás által kiépíttetett második végvári vonal központjához, az Újvidékkel átellenben található  Péterváradra látogattak. A Bánk Bánból ismert Petur bánról elnevezett város erődje egykoron a történelmi Magyarország második legnagyobb erődítménye volt. A Dunán átkelve, az óvárosban megtekintették Jellasics bán szülőházát. Majd a Tarcal lankáira felkapaszkodva, a „részeges”, vagyis fordított óra tövéből gyönyörű kilátást nyertek Újvidékre, Szerbia második legnagyobb városára. Ezután a föld alá is leereszkedtek, ahol megismerkedtek a vár igazi védelmi vonalaival, illetve a Havas Boldogasszony napján esett péterváradi csata történetével, miközben felfedezték a földalatti katonai kazamatákat, ahol egykoron még Rózsa Sándor is raboskodott. Az erőd 1848/49-ben magyar kézen voltm  és Komáromhoz hasonlóan csak jóval a szabadságharc bukása után adták fel védői.

 

Határtalanul 2023  3.nap

A 3. napon  Orsova felé utaztak  a határhoz, ahol Kossuth utolsó éjszakáját töltötte magyar földön és ahol a Szent Koronát is elrejtették az 1848/49-es szabadságharcunk után. 

Könnyű sétát tettek Dunatölgyesnél, ahol  gyönyörű panorámában volt  részük a Kis Kazán-szoros, a Nagy Kazán-szoros és a Dunatölgyesi-öböl felé. A Decebál szoborhoz, a Mraconia öbölhöz visszaerszkedve  lehetőségük volt  bejárni a  is. A Utjuk során megcsodálhatták a Széchenyi István kezdeményezésére szabályozott Kis- és Nagy-kazán szorosokat is. Láthatták Decebal dák király sziklába faragott gigantikus arcmását, a Trajanus és a Széchenyi-táblát is. Megcsodálhatták  Zsigmond királyunk által is ostromolt Galambóc várat is.  „Röpke szellő” itt „lebegtette tengerzöld ruháját” Rozgonyi Ceciliának, ahogy azt Arany János szép költeményéből is ismerhetjük. Megismerték a Babakáj szikla legendáját, László vár történetét. 

 

Határtalanul 2023  2.nap

Második napon tanulóink sétát tettek Resicabányán, amely a bánsági vas- és acélkohászat központja, a magyar vonatgyártás Mekkája is. Megtekintették a szabadtéri mozdonymúzeumot, majd ellátogattak a resicai Magyar Házba.  Délután gyönyörű kiránduláson vettek részt a Szemenik – Krassó-szurdok Nemzeti Parkban, amely igazi paradicsoma a Bánságban túrázóknak. A Krassó-folyó partján, csodálatos környezetben, mészkősziklák között sétáltak a zöldellő természetben. 

A kirándulásukat Herkulesfürdőn folytatták. Magyarország egykori kincses doboza volt ez, uralkodók kedvelt találkozóhelye, melynek különleges klímája miatt gyakori vendége volt a császári pár, Ferenc József és Erzsébet királyné, vagyis Sisi.  Felkeresték a meleg vizű forrásokat is, a központi parkot, benne 100 éves mamutfenyővel, zenepavilonnal, kaszinóval. 

 

Kirándulás Bánságban és Bácskában, hajózással a Kazán-szorosban (Románia-Szerbia) 1.nap  

Iskolánk tanulói a kirándulás első napján Nagyszentmiklós és Temesvár nevezetességeivel ismerkedtek. Nagyszentmiklóson  felkeresték a Bartók szobrot és a zeneszerző szülőházát jelölő emléktáblát, ellátogattak a Nákó-kastélyhoz, megtekintték Révay Miklós nyelvész szobrát.  Temesváron  a Bega-menti központi parkban megtekintették Hunyadi szobrát, majd Románia legnagyobb moldáv stílusú templomát. A Loyd soron sétálva a különleges épületeket, a többnemzetiségű színházat. Itt található az egykori vár központi erődje, amelynek Hunyadi és Kinizsi is kapitánya volt, ma a Bánát múzeumnak ad otthont. Bolyai János emléktáblája mellett elhaladva érkeztek a Paradenplatz-ra, ahol a városháza épülete is áll. Megkoszorúzták Klapka György honvédtábornok szülőházát. Átsétáltak az egykori török ellen harcoló várkapitányról elnevezett Losonczi térre, ahol megtekintették a Dóm épületét, a szerb templomot. 

Határtalanul 2019-2020

Programterv 2019/2020

AL-DUNA ÉS A KAZÁN SZOROSOK – HAJÓS KALAND A DÉLI VÉGEKEN

HATÁRTALANUL! program AL-DUNA ÉS A KAZÁN SZOROSOK – HAJÓS KALAND A DÉLI VÉGEKEN című,  HAT-19-01-0866 azonosító számú,  Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek pályázat keretében 3.413.751 Ft-ot nyert a Kisnánai Szent Imre Általános Iskola, a Visontai Szent-Györgyi Albert Általános Iskola és a  Nagyfügedi Arany János Általános Iskola közösen. A 2019. szeptember 19-23-ig megvalósuló programban a három intézményből összesen 50 diák és 5 pedagógus vehet részt.

Délvidék évszázadokon át szolgált Magyarország és Európa védőbástyájaként. De a várak és vitézek földjén számos a magyarságunk sorsát meghatározó tudósunk és költőnk is napvilágot látott. Az épített örökségünk mellett természeti csodákban is gazdag táj a Délvidék, amely elfeledett kincses ládikaként várja, hogy a magyarság ismét felfedezze magának.

A Szerbiai kirándulás során ellátogatunk Szabadka, Palics, Tóthfalu, Magyarkanizsa, Csóka, Zenta, Zentagunaras, Nándorfehérvár, Zimony, Galambóc, Pétervárad, Újvidék helységekbe.

 

HATÁRTALANUL 5. nap Szerbiában

Felejthetetlen kirándulásunk 5. napján a Péterváradi erődítményhez látogattunk, balszerencsénkre zárva volt. Így csak kívülről csodálhattuk meg a Bánk Bánból ismert Petur bánról elnevezett város erődjét, ami egykoron a történelmi Magyarország második legnagyobb erődítménye volt, és ahol Rózsa Sándor is raboskodott. Részben kárpótolt minket a „részeges” vagy fordított óratorony tövéből elénk táruló gyönyörű kilátás. Utunkat tovább folytatva Szerbia második legnagyobb városát, Újvidék főterét gyalogosan is bejártuk.

Az ötödik nap már kellően elfáradtunk ahhoz, hogy a hosszú hazaút is pihentetően hatott ránk.

HATÁRTALANUL 4. nap Szerbiában

Kirándulásunk 4. napján Galambóc várát tekintettük meg, sajnos csak a parkolóból. A látogatottság miatt nem tudtak minket fogadni a várban. Idegenvezetőnk tolmácsolásában megismerjük a Babakáj szikla legendáját, a László vár történetét. Innen tovább utazva a Lepenski víri neolitikus lelőhely és kiállítás területén tettünk sétát.

Utunk fénypontja a hajózás volt a Kis- és Nagy-Kazán szorosokban. A Kis- és Nagy-kazán szorosok drámai szépségét a Dunáról tekintettük meg, megcsodálhattuk Decebal szobrát, Széchenyi István és Baross Gábor emléktábláját, és a Veteráni barlangot. Gyönyörű napsütéses időben a fedélzeten kialakított napozóteraszon élvezhettük a feltáruló táj szépségét.

Este Székelykevén újra élvezhettük vendéglátóink odaadását.

HATÁRTALANUL 3. nap Szerbiában

Kirándulásunk 3. napján Nándorfehérvárra látogatunk. Megérkeztünk a Kalemegdán parkba, ahol először egy franciáknak állított, de magyarokhoz is kötődő szoborral találkoztunk, majd három várkapun átkelve a Nándorfehérvár várába, ahol Hunyadi és Kapisztrán lába által is koptatott köveken járva elénk tárult a Száva és a Duna összefolyása és azok a helyszínek, amelyek a történelmünk egyik leghíresebb csatájának helyszínéül szolgáltak. A diadal történetének felidézése után főhajtással és koszorúzással tisztelgünk a várban található emlékkőnél. Zimonyban megnéztük a frissen felavatott Hunyadi szobrot, majd a millenniumi toronyhoz sétáltunk, Hunyadi János halálának helyszínére. A délután során meglátogattuk a Szent Száva Székesegyházat, a Balkán legnagyobb templomát, amelynek magyar vonatkozásai is vannak. Este érkeztünk meg következő szállásunkra, Székelykevére. Székelykeve a magyar nyelvterület legdélebbi, és egyben majd színmagyar településén a helyi, öko-rurális vendégfogadókat összefogó egyesület biztosította a szállásunkat.

 

HATÁRTALANUL 2. nap Szerbiában

Kirándulásunk 2. napján Magyarkanizsán a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolába látogattunk el. Kisebb csoportokra bontva beülhettünk a tanórákra is, megismerkedtünk a diákokkal, bemutattuk egymásnak településeinket. Magyarkanizsán városnézéssel folytattuk programunkat a helyi idegenvezetővel. Majd hajóra szálltunk és a Tiszán, a hangulatos Tiszai Tangó sétahajóval hajókáztunk, ahol kapitányunk élménydús beszámolót tartott a szőke folyóról. Következő állomásunk Zenta volt. Ami Mohács volt a magyaroknak, az Zenta volt a török seregeknek. Múzeumpedagógiai foglalkozáson megismertük a csata történetét. Zentán a díszes Városháza tornyában megnéztük a Zentai csata színvonalas kiállítását, a csata makettjét és azokat a tárgyakat, amelyeket a csata helyszínén tártak fel. A városháza tornyából fantasztikus panorámában gyönyörködhettünk. Tovább folytattuk kirándulásunkat Zentán, ahol egy kézműves csokoládé manufaktúrába látogattunk el. A tulajdonos a csokoládé eredetét és elkészítésének folyamatát is megmutatta nekünk. A Rákóczi emlékévhez kötődően Csókán megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc szobrát. Szálláshelyünkre Tóthfaluba érkezve vetélkedőt szerveztünk a Rákóczi-emlékév kapcsán.

 

HATÁRTALANUL 1. nap Szerbiában

2019.szeptember 19-án kora reggel indultunk Szerbiába. HATÁRTALANUL! kirándulásunk első állomása szecessziós Szabadkán volt. Megtekintettük a városházát, amelyek vitrázsait Róth Miksa készítette, uralkodóink, nemzeti nagyjaink között Rákóczi arcképe is feltűnik. A város főbb látványosságait felkeresve sétát tettünk a belvárosban: körbe jártuk a Zsolnay borítású zöld és a kék szökőkutakat, végigsétáltunk a Korzón majd megkoszorúzzuk Mátyás király szobrát. Ellátogatunk felújított szabadkai Zsinagógához, amely Európa második legnagyobb zsinagógája. Délután a Palicsi-tó partján sétáltunk. Késő délután a magyar élni akarás példájaként ismert Tóthfalura érkeztünk, ahol megtekintettük a Mini- Délvidék makettparkot és a szoborparkokat, majd elfoglaltuk szállásainkat.


 

 

 

 

Határtalanul 2018/2019

Horvátország

[pdfjs-viewer url=”http%3A%2F%2Fovisk-kisnana.edu.hu%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F09%2FProgramterv_Hat%C3%A1rtalanul2018.pdf” viewer_width=100% viewer_height=1000px fullscreen=true download=true print=true]

 


Hatartalanul_2017_2018

Határtalanul! _ Nyugat-felvidéki vártúra

A Határtalanul Program keretében 2018. 05. 16-a és 20-a között 5 napos tanulmányi kiránduláson vettünk részt a 7. évfolyamos tanulóinkkal.

Kirándulásunk során megismertük a legjelentősebb nyugat-felvidéki várakat, melyeknek komoly szerepük volt Magyarország területi épségének védelmében. Meglátogattunk néhány komoly múltra visszatekintő várost: Selmecbányát, Körmöcbányát, Nyitrát és Pozsonyt, melyek egyetemes jelentőséggel bírtak hazánk iparának, kultúrájának és polgárosodásának fejlődése tekintetében.

Alsósztregován a Madách Imre szülőkastélyában berendezett csodálatos, interaktív múzeumot tekintettük  meg. Meglátogattuk Besztercebányát, a Felvidék egyik legszebb bányavárosát. Körmöcbányán  a páratlan gyűjteménnyel rendelkező Érmék és Pénzérmék Múzeumát tekintettük meg.  Selmecbányán  felkerestük  a középkori templomból erőddé alakított Óvárat. Ezt követően a  Kárpát-medence legromantikusabb lovagvárába, a bajmóci várkastélyba látogattunk el.

Vágsellyén a  Pázmány Péter Alapiskolában  ismerkedtünk a diákokkal, bemutattuk településeinket. Megnéztük a vadregényes környezetben lévő, izgalmas Csejtei várat, majd  Nagyszombat városába látogattunk , melyet a Felvidék Rómája néven is neveznek számtalan középkori egyházi építménye miatt. A Nyitrai Püspöki várban tett látogatásunk után felkerestük az Esterházy János hamvait magában foglaló sziklabarlangot, majd elhelyeztük koszorúnkat, és leróttuk kegyeletünket a mártírhalált halt miniszter előtt. Kirándultunk a festői fekvésű Gímes várához, és megtekintettük Gímeskosztolány 11. századi Szent György templomát. Kirándulásunk 5. napján   Pozsonyban a  koronázó templomot kerestük fel, majd tettünk egy sétát Pozsony belvárosában. Utolsó programként Dévény várát néztük meg,  majd felkerestük a Milleniumi emlékmű megmaradt tábláját, az apácatorony alatt pedig felidéztük az azt övező legendát. Rövid hajóúttal zártuk  ezt az élménydús 5 napot.

Határtalanul 2018


Hatartalanul_2016_2017

 

 

 Hatartalanul_2016_2017-page-001
Hatartalanul_2016_2017-page-002
Hatartalanul_2016_2017
 
 
 

Programterv

Határtalanul

hatartalanul-page-001