A „Példakép” komplex tehetségműhely tanulmányi kirándulása

Iskolánk „Példakép” komplex nemzetiségi hagyományápoló tehetségműhelye a Támogató döntése alapján 1 400 000 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült. A program részeként 2018. szeptember 21-22-én kétnapos tanulmányutat szervezünk a településünkön élő nemzetiségek viseletkultúrájának és tárgykultúrájának autentikus környezetben való tanulmányozására.
A kétnapos tanulmányúton a tehetségműhely húsz tanulójával a következő helyekre látogatunk el:
Az első napon a világörökségi helyszínként számon tartott Hollókőre utazunk. Itt ellátogatunk a Falumúzeumba, megnézzük a Tájház kiállítását, a Szövőházat, és a Babamúzeumot , ami a magyarság változatos népi öltözködését mutatja be. A Szövőházban a kenderfeldolgozás, a vászonkészítés munkáival ismerkedünk. Ezt követően Rimócon a Babamúzeumot, és a Palóc Főkötőmúzeumot tekintjük meg. Utazásunk következő állomása Terény, a Hunnia Csipkemúzeum, ahol a kézi csipkekészítés történetével, a csipkefajták alkalmazási területeivel ismerkedünk.
A második napon a balassagyarmati Palóc Múzeum gazdag néprajzi gyűjteményével, a tárgyalkotó népművészet emlékeivel ismerkedünk. A múzeum szabadtéri kiállítása a nógrádi falusi életmódot mutatja be.
A Zöld pántlika könnyű gúnya” elnevezésű múzeumpedagógiai foglalkozáson ismerkedünk a falusi viseletek egyes ruhadarabjaival, azok elnevezéseivel, alapanyagaikkal és készítési módjaival.
Utunk során ellátogatunk Kazárra, ahol a múzeumi túránk állomásai a Palóc Galéria, a Mackó Kuckó mackó és babagyűjteménye, a Tájház, a Vasaló és Öntvény Múzeum, és a Kézművesház.
A kétnapos kirándulás a résztvevőknek teljesen ingyenes. Az utazási költségeket, belépőket, a szállást, valamint a napi háromszori étkezést az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett nyertes pályázatunkból finanszírozzuk.